Free Shipping for orders over $50
0 0,00

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

View Cart Checkout

Tılsım nedir?

Yunanca “teleo” fiilinden türetilen “Tılsım” kelimesi, öncelikle başarmak veya yürürlüğe koymak anlamına gelir. Tılsım, çeşitli kadim sembollerle tasarlanmış bir nesnedir ve sahibine bazı güçler veya koruma sağladığına inanılır. İnsanlık tarihindeki hemen hemen her dinde şifa, koruma, başarı, aşk gibi unsurları aktif etmek amacıyla tılsım kullanılmıştır.

Bilinen en güçlü ve kadim tılsımlar Hz. Süleyman tarafından üretilmiştir. Hz. Süleyman’ın bir tılsım üstadı olduğu ve bu güçleri kullanarak zengin olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bir kral olan Hz. Süleyman’ın yurtdışındaki bazı müzelerde yer alan kadim kitapları bulunmaktadır. 1600’lü yıllarda dönemin ünlü okültistleri tarafından incelenen kitaplardan birçok farklı tılsım çıkarılmış ve bu tılsımların bazıları yeniden düzenlenmiştir. Hz. Süleyman’a ait 44 gezegen tılsımının yanında farklı tılsımları da olduğu bilinmektedir.

Tılsım ilminin üstadı olan Hz. Süleyman’dan edinilen bilgiler çerçevesinde ünlü okültislerin de tasarladığı birçok farklı tılsım aracılığıyla bazı unsurları hayatlarına davet ettikleri bilinmektedir. Bunlar arasında Eliphas Levi, Rudolf Steiner gibi okültistler öne çıkmaktadır. Tılsımlar içerisinde çok derin bir sembolizmanın yanında bazı özel kelimelerin ibranice ya da latince şekilde bulunduğu görülmektedir. Örneğin, Eliphas Levi tarafından tasarlandığı bilinen Tetragrammaton tılsımı yaratıcının ismini içerir ve dolayısıyla son dercece büyük bir gücün açığa çıkmasına aracılık eder.

Tılsım kavramının kökleri eski metafizik ve kozmolojik dünya görüşlerinde, özellikle Hermetik ve Neoplatonik Geleneklerde bulunur. Bu felsefeler, Astroloji, Teurji ve Simya uygulamalarında uygulanan temel fikir ve ilkeler olarak ortaya çıkar.

Kadimler, ‘Yüksek’ dünyanın astrolojinin ve enerjinin temel önermesi olan ‘yukarıda ne varsa aşağıda o vardır’ düsturuna ve belirli yollarla bu yüksek ‘fikirleri’ ve bunlara karşılık gelen erdemleri yansıtan görüntüleri yaratılabileceğine inanıyorlardı.
Bir Tılsım yapılırken (belirli bir amaç için) doğru zamanı seçmenin astrolojik prosedürü farklı girişimler ve projeler için Uğurlu zamanlar bulmakla ilgilenen Astrolojinin bir dalı olan Seçim astrolojisinin kuralları kullanılmaktadır. Tılsımı yapmak kadar onu aktif edebilmek için de belirli bir prosedür ve bir izin gerekmektedir. Bir tılsım üstadı tarafından uyumlanmayan hiçbir tılsım tam olarak aktif olmayacaktır.

Tılsım sembolleri çoğu zaman kutsal geometriden çıkarılır. “Kutsal geometri” terimi, arkeologlar, antropologlar ve geometriciler tarafından etrafa yayılan dini, felsefi ve manevi inançları kapsayacak şekilde kullanılır. Pisagor geometrisini ve neo-Platonik geometriyi kapsayan bir terimdir. Kutsal geometriye genellikle Aşem’in dili denir. Kutsal geometri sembolleri, süptil, içsel gerçeklikleri dışa dönük ifadede bir odak noktasına getirmenin bir yoludur. Bilincin temel birliği içinde, çamurlu suyun üzerinde saflıkla yükselen nilüfer gibi belirli semboller, evrensel enerjiye ve güce sahiptir.

Tılsımlar konusunda geniş ve derin bir sembolizm bilgisinin yanında üstadın tılsımın enerjisini okuyabilecek bir yapıda olması önemlidir. Bu nedenle taktığınız tılsımı size uygun hale getirmeden takmanız size fayda sağlayamayacağı gibi zarar da verebilir.

Tılsım seçerken astrolojik harita üzerinden düşük çalışan enerjilerin net bir şekilde okunması önemlidir, ancak gerekli değildir. Tılsım üstadı kişinin yaşadığı sorunların tespitinde enerjisel yöntemler de kullanabilir. Ancak mutlaka astrolojik açıdan uygun zamanda tılsım ile kullanılacak kişi arasındaki uyumlama yapılmalıdır.

You might be interested in …

Bir cevap yazın

Our Newsletter

Receive a 30% discount on your first order